Bizden Haberler
Seyitömer Termik Santrali İhalesini Çelikler Holding Aldı

Seyitömer Termik Santrali İhalesini Çelikler Holding Aldı


Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Seyitömer Termik Santrali’nin satışı ile ruhsatlarının 2054’e kadar kullanım hakkı ihalesinde en yüksek teklifi 2 milyar 248 milyon dolar ile Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ verdi. En kârlı termik santral olarak bilinen Seyitömer Termik Santrali’nin açık artırması, 47 tur süren çekişmeli bir pazarlığa sahne oldu.

İhalede Saat 15.00’te Başladı
Nihai pazarlık görüşmeleri saat 15.00’de Ankara’da başladı. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında gerçekleştirilen 2012’nin son büyük ihalesine, 16 firma katıldı.
İhalenin elemesiz ilk turunda teklif 1 milyar 200 milyon dolar oldu.

Kıran Kırana Rekabet
Eti Bakır ile Çelikler arasında kıran kırana rekabet başladı. Fiyat 2 milyar 248 milyon dolara kadar çıktı. Eti Bakır mola aldı ve ardından çekildi. İhalede en yüksek teklifi Çelikler İnşaat vermiş oldu.

Maden Rezervi Kıymetli
Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, ihaleyle ilgili değerlendirmesinde, çıkılan rakamları çok yüksek bulmadıklarını dile getirdi. Enerji alanını özel olarak takip ettiklerini belirten Çelik, sonucun umdukları gibi olduğunu kaydetti. Seyitömer’i sadece termik santral olarak görmediklerini vurgulayan Çelik, “Burada ciddi bir maden rezervi var. Sadece termik santral olarak görmüyoruz, oradaki çok kıymetli madeni bir rezerv olarak görüyoruz. Bizce normal bir rakam. Finansman hazırlığımız var. Belli ölçüde öz kaynak belli ölçüde de kredi kullanmayı planlıyoruz” diye konuştu. Çelik, ödeme şeklini daha sonra planlayacaklarını kaydetti.
1973 yılında yapılan Seyitömer Termik Santrali’nin kurulu gücü 600MW. Seyitömer Termik Santrali, EÜAŞ santralleri arasında sahası ve konumu açısından en kârlısı olarak görülüyor. Özelleştirme işlemi ile Seyitömer Termik Santrali, santral tarafından kullanılan taşınmazlar Çelikler’in malı olacak, ruhsatların kapsadığı maden sahalarının işletme hakkı ise 2054 yılına kadar kiralanmış olacak.
4 üniteden oluşan santralin son 5 yıllık ortalama yıllık brüt elektrik üretimi 3.7 milyar kW/saati buluyor. Linyit kömürü kullanılan santral geçen yıl Türkiye elektriğinin yüzde 1.7’sini tek başına üretti. Seyitömer Termik Santrali için yaklaşık 400 milyon dolarlık renovasyon yatırımı gerekiyor.